Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Initiere Kundalini

  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#37
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 14 septembrie 2017 - 17:46, said:

Nu poți delimita hinduismul de zeii săi, atat de numeroși.
Peste tot dau de cifra 330 milioane. Sunt undeva scrisi? Sunt depasit total.

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostDestini, on 13 septembrie 2017 - 23:42, said:

Experienta personala kundalini a avut loc spontan cu putin timp in urma. A fost o experienta zbuciumanta ce a avut loc fara initierea vreunui maestru, ci totul s-a intamplat de la sine fara si fara a fi avizat in prealabil de cineva.
Cu aceasta ocazie am experimentat corpul meu intr-o proportie mai mult decat rezonabila ceea ce m-a dus pe pragul de a pricepe ceea ce sta la baza functionarii organismului uman.

Am sa inchei totusi scurt cu urmatoarea intrebare: a mai avut careva din voi aceasta experienta?

P.S. Ceea ce este descris mai sus este pe scurt. Experienta in sine este mult mai vasta.
Asadar te-ai apucat sa citesti, ai aplicat cele citite si... ti-a iesit?

#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 27.01.2016

View Postcrisstonne, on 14 septembrie 2017 - 10:58, said:

Kundalini este o energie latenta, care poate sa fie activata/ intensificata/ etc, se zice.
Probabil ca este o ,,forta " cu doua taisuri, depinde cine si cum si in ce scop o foloseste.

Nu e chiar cu doua taisuri, in sensul ca un tais e doar pentru naivi, dar ala nu e kundalini este doar un inceput de schizofrenie care insa se poate agrava si e celalalt tais, singurul de altfel, dar acela e cunoscut doar de atati oameni cati ai putea numara pe degetele de la mana si aceia sunt adevaratii iluminati, eliberati, sau cum vrei sa-i zici.

View Postoverseas, on 14 septembrie 2017 - 12:39, said:

Revenind, eu raportez ca spontan nu mi s-a activat nimic si sunt sincer in relatarea acestei experiente valoroase.
Pai daca spontan nu ti se activeaza chiar nimic, nimic,... eu zic ca e o problema!!!!!!!!

View Postdark, on 14 septembrie 2017 - 17:46, said:

În credința budistă care este denumirea echivalentă pentru kundalini?
Kundalini mai este denumit in special in China Chi. Energia Chi sau Qi.

Edited by Testosteron, 14 September 2017 - 19:31.


#40
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdark, on 14 septembrie 2017 - 17:46, said:

Nu poți delimita hinduismul de zeii săi, atât de numeroși. Numele zeilor care se invocă în hinduism sunt cuprinse în mantrele care se rostesc în timpul ceremonialelor.

În credința budistă care este denumirea echivalentă pentru kundalini?

Nu in orice forma de Yoga sunt utilizate mantrele. Tehnicile referitoare la trezirea energiei Kundalini nu uzeaza neaparat mantre.
Mantrele utilizate in meditatie au o semnificatie complexa si pot fi asociate sau nu unei divinitati.

In buddhism (buddhismul hindus de mana dreapta, buddhismul tantric tibetan s.a.m.d.) se utilizeaza de regula termenul "Kundalini" provenit din limba sanskrita, indiferent daca este vorba de texte redactate in sanskrita sau in pali. Termenul este mentionat doar in anumite texte buddhiste care fac referire la Yoga sau Tantra ce au patruns mai tarziu pe linia buddhismului ortodox.
Buddhismul chinez, de exemplu, s-a inspirat mai putin din textele tantrice sau yogine si a fost asociat in principal cu texte si practici Daoiste, cu medicina traditionala chineza,Tai-Chi-Chuan, Qi-Gong etc. de unde a fost preluat termenul de "Chi" (sau "Ki" din limba japoneza). Totusi, energia Chi corespunde mai curand energiei prana decat lui Kundalini, dar anumite corelatii cu energia Kundalini continua sa existe. Atat prana cat si Chi reprezinta energia care traverseaza reteaua de canale nadis si chakrele, respectiv meridianele energetice si centrele energetice la fel ca si Kundalini care in esenta este tot o energie pranica, doar ca mult mai intensa, mai condensata si mai rafinata decat prana.
Atat Kundalini cat si prana sunt Shakti care in sanskrita inseamna "forta" si reprezinta forta primordiala care a dat nastere universului. In hinduism aceasta energie (Shakti) este uneori personificata ca zeita (zeita Shakti) - o forma (feminina) de manifestare a lui Brahman (principiul creator) sau al lui Shiva, tot asa cum Sfantul Duh din crestinism reprezinta personificarea puterii divine.
In hinduism toti zeii se intrepatrund sau se confunda unul cu altul. Sunt ei numerosi, dar in acelasi timp reprezinta manifestarile unuia singur (hindusii stiu ca indiferent ce zeu sau zeita adora este vorba de o manifestare a aceluiasi zeu).
In buddhism (care este o religie non-teista) nu sunt adorati zei, deci Kundalini este tratat doar ca energie, la fel ca energia Chi sau Ki de la chinezi sau japonezi.

Edited by _-_, 14 September 2017 - 21:23.


#41
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postaltnume, on 14 septembrie 2017 - 18:47, said:


Asadar te-ai apucat sa citesti, ai aplicat cele citite si... ti-a iesit?
Nici macar nu am banuit ca era vorba de kundalini, cel putin pe moment.

#42
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 21:21, said:

In hinduism toti zeii se intrepatrund sau se confunda unul cu altul. Sunt ei numerosi, dar in acelasi timp reprezinta manifestarile unuia singur (hindusii stiu ca indiferent ce zeu sau zeita adora este vorba de o manifestare a aceluiasi zeu).
Si de ce sunt exact 330 milioane de manifestari? E o cifra ciudata.

Si daca tot am dat quote, pe topic-ul acelei fete, Arishia, cand m-am dus pe reiki.org, erau cam aceleasi chestii. Ki era energia fortei vitale, reiki era energia fortei vitale ghidata spiritual.

The word Reiki is made of two Japanese words - Rei which means "God's Wisdom or the Higher Power" and Ki which is "life force energy". So Reiki is actually "spiritually guided life force energy."

Mi se pare ca toate notiunile astea se invart in cerc. Si la fel fac si sistemele astea filozofice/religii orientale. O fi viata, energia vietii, energie pranica, suflet, corp sau corpuri eterice, vimana, vril sau alte suruburi si piulite, e greu sa-i dai de capat. Cat timp energiile astea au o granularitate atat de fina incat nu pot fi observate, e loc de literatura. Cam cum e atomul, 99,999999999999% din el e spatiu gol, dar nu stim de fapt daca acel spatiu chiar e gol. Poate fi acolo o substanta de dimensiunea Planck care practic nu poate fi observata. La fel si cu vidul cosmic. E el gol cu cativa atomi pe cm cub sa zicem, dar asta nu inseamna ca in nimicul ala nu e ceva.
Asa ca indiferent ce extaz simti (daca!) dupa ani si ani de insistente, nu stii ce le cauzeaza.

Edited by Xlander, 14 September 2017 - 22:45.


#43
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016
.

Edited by Zalmoxis10, 14 September 2017 - 23:22.


#44
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View PostZalmoxis10, on 14 septembrie 2017 - 23:07, said:

.
Lol, vezi ca din greseala ai sters tot postul. Vroiam sa-ti zic ca mi-ai palarit turtia 😁  cu detaliile alea.
Sa nu-mi zici ca dacii erau si ei cu kundalini.

#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Xlander

Uite aici cateva raspunsuri pertinente:
https://www.quora.co...aint-or-scholar

Dar de ce arborele sefirotic din Kabbala cuprinde 10 nume ale lui Dumnezeu, de ce exista un anumit numar de ordine ingeresti conduse de cate un arhanghel s.a.m.d.? Oare ingeri cati or fi? Dar demoni?

Da, energia Ki poate fi corelata cu energia Kundalini sau cu mana din religiile polineziene, cu Sfantul Duh etc. Aceasta "forta" poate fi pusa in evidenta doar prin efectele ei. Si efectele le intalnim in practici religioase, magice, in Yoga, Tantra, Reiki, Qi-Gong, samanism, acupunctura, medicina Ayurvedica s.a.m.d.
Fiind vorba de culturi diferite exista diferente, dar si un numitor comun": omul, care oriunde ar fi are acelasi potential...

#46
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 23:27, said:

@Xlander

Uite aici cateva raspunsuri pertinente:
https://www.quora.co...aint-or-scholar
Dar de ce arborele sefirotic din Kabbala cuprinde 10 nume ale lui Dumnezeu, de ce exista un anumit numar de ordine ingeresti conduse de cate un arhanghel s.a.m.d.? Oare ingeri cati or fi? Dar demoni?
Ok, thx, voi citi.
Ingeri? Miliarde. Ingeri cazuti? O treime. Demoni? Nu asa multi, dar semnificativ. 😛

#47
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 23:27, said:

@Xlander

Uite aici cateva raspunsuri pertinente:
https://www.quora.co...aint-or-scholar

Dar de ce arborele sefirotic din Kabbala cuprinde 10 nume ale lui Dumnezeu, de ce exista un anumit numar de ordine ingeresti conduse de cate un arhanghel s.a.m.d.? Oare ingeri cati or fi? Dar demoni?

Da, energia Ki poate fi corelata cu energia Kundalini sau cu mana din religiile polineziene, cu Sfantul Duh etc. Aceasta "forta" poate fi pusa in evidenta doar prin efectele ei. Si efectele le intalnim in practici religioase, magice, in Yoga, Tantra, Reiki, Qi-Gong, samanism, acupunctura, medicina Ayurvedica s.a.m.d.
Fiind vorba de culturi diferite exista diferente, dar si un numitor comun": omul, care oriunde ar fi are acelasi potential...

Dacă aprofundezi Geneza, prin meditație ... dar nu e un topic de religie :)

#48
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostXlander, on 14 septembrie 2017 - 23:26, said:

Lol, vezi ca din greseala ai sters tot postul. Vroiam sa-ti zic ca mi-ai palarit turtia ��  cu detaliile alea.

Poate a vrut sa spuna ca toate raspunsurile tind catre acel punct unic. :D
(Forumul nu permite publicarea unui post gol, dar cred ca raspunsul cel mai bun era "vidul" sau "suspendarea judecatii" practicata de filosofii sceptici sau poate Śūnyatā).

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDestini, on 14 septembrie 2017 - 11:54, said:

Kundalini nu e o energie ce o poate activa oricine. Marea majoritate a maestrilor de kundalini yoga habar nu au cum sa o activeze. Desi totusi masoneria detine cunostiinte inalte la nivel ezoteric, nici macar masonii care sunt peste al 33 grad din ritul scotian nu detin tehnici de activare.

Aaaa, cu asta ai spulberat orice urma de indoiala.
Amesteci lucrurile rau de tot.

Daca nu stiai, avem si noi masoni, printre politicieni & alte categorii sociale, sper ca observi in ce directie au dus acest popor.
Kulininguldalingul tau a fost clar altceva ;)

#50
Zalmoxis10

Zalmoxis10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 28.02.2016

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 23:35, said:


Poate a vrut sa spuna ca toate raspunsurile tind catre acel punct unic. Posted Image
(Forumul nu permite publicarea unui post gol, dar cred ca raspunsul cel mai bun era "vidul" sau "suspendarea judecatii" practicata de filosofii sceptici sau poate Śūnyatā).

Am considerat că e mai bine să șterg postarea. Unele lucruri trebuie să le descoperi singur .... Apoi, se mai zice că percepțiile altora îți limitează posibilele percepții proprii  :) ... deși, după părerea mea, este util să cam ști  la ce să te aștepți .

#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Utilitatea asta despre care vorbesti pare contradictorie: "sa stii la ce sa te astepti", dar "sa descoperi singur".
Ce te faci daca nu descoperi singur? Ratezi "unele lucruri". Deci nu este util.
Ce patesti daca iei ad litteram, de exemplu, textele tantrice? Ajungi sa le confunzi cu descrieri geografice (Muntele Meru, raurile, marea) sau astronomice (Soarele, Luna) s.a.m.d. Din nou, nu este util.

De exemplu, George Lucas in seria Star Wars a introdus conceptul de "The Force" (Forta) despre care un articol din Wikipedia noteaza acest lucru:
He also wanted to "awaken a certain kind of spirituality" in young audiences, suggesting a belief in God without endorsing any specific religion.[2] He developed the Force as a nondenominational religious concept, "distill[ed from] the essence of all religions", premised on the existence of God and distinct ideas of good and evil.
https://en.wikipedia...orce_(Star_Wars)
Ce reprezinta "Forta" pentru spectatorii care trateaza filmul ca pe o pura fictiune? Un element al unei religii fictive si pe care din inertie il ignora, tocmai din cauza ca a fost "prezentat" drept fictiv. Aceasta inseamna ca si daca spectatorul respectiv ar percepe macar un pic din ceea ce se numeste prana, Chi etc. ar respinge aceasta perceptie considerand ca este iluzorie si cauzata de vizionarea seriei Star Wars.
Dar ce reprezinta "Forta" pentru spectatorii mai "credinciosi": Ajung sa isi imagineze ca o simt in ei si peste tot in jurul lor, dar se opresc aici (la fel ca majoritatea persoanelor religioase) sau, dimpotriva, merg mai departe si intamplator descopera "bateria" de energie pranica din ei si o conecteaza la "incarcator" (activeaza energia Kundalini). Nefiind pregatiti pentru aceasta explozie de "forta" (o pregatire care in mod normal se bazeaza pe o experienta milenara) consecintele pot fi dramatice si se pot trezi cu tulburari grave de sanatate (cauzate, dupa cum se zice, de arderea brusca a "impuritatilor" acumulate in chakrele blocate sau a nadisurilor infundate) ori sfarsesc la spitalul de nebuni.

Si atunci nu este mai util sa fie cercetate cat mai multe traditii spirituale si practici sacre, tocmai pentru ca datorita diferentelor intalnite sa nu risti sa ajungi la reprezentari eronate, la autoamagire (sau dezamagire), ci sa ai sansa de a descoperi numitorul lor comun?
De asemenea, nu este mai practic sa urmezi o cale traditionala centrata pe activarea acestei "forte launtrice" sau a conectarii tale la "forta universala", o cale pe care de-a lungul mileniilor s-a facut o sinteza a erorilor si a succeselor pentru obtinerea unor rezultate mai rapide si prevenirea anumitor riscuri? De ce sa te limitezi la universul fictional Star Wars sau la o forma de spiritualitate imatura ori la sansa de a descoperi singur ceea ce anumite scoli spirituale au acumulat in mii de ani?

Edited by _-_, 15 September 2017 - 08:21.


#52
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,986
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-_, on 15 septembrie 2017 - 08:20, said:

Si atunci nu este mai util sa fie cercetate cat mai multe traditii spirituale si practici sacre, tocmai pentru ca datorita diferentelor intalnite sa nu risti sa ajungi la reprezentari eronate, la autoamagire (sau dezamagire), ci sa ai sansa de a descoperi numitorul lor comun?

Nu, pentru ca numitorul comun al acestor traditii spirituale este pe de o parte escrocheria, iar de cealata parte autoamagirea. De care parte a celor doua vrei sa te situezi?

View Post_-_, on 15 septembrie 2017 - 08:20, said:

De asemenea, nu este mai practic sa urmezi o cale traditionala centrata pe activarea acestei "forte launtrice" sau a conectarii tale la "forta universala", o cale pe care de-a lungul mileniilor s-a facut o sinteza a erorilor si a succeselor pentru obtinerea unor rezultate mai rapide si prevenirea anumitor riscuri? De ce sa te limitezi la universul fictional Star Wars sau la o forma de spiritualitate imatura ori la sansa de a descoperi singur ceea ce anumite scoli spirituale au acumulat in mii de ani?
Nu, pentru ca nu poti activa acea forta urmand o anumita cale fie ea si pusa la punct vreme de milenii.  Este normal ca lucrurile acestea trebuie sa le descoperi de unul singur prin observare-invatare ele neputand fi luate de-a gata din nici o traditie pentru ca absolut toate traditiile sunt infestate de dogme si falsitati, incluzand aici si hinduismul si budismul si toate celelalte.
Si in al treilea rand a vrea sa-ti activezi aceasta energie Kundalini prin proprie vointa este cel mai stupid lucru pe care l-ar putea face o fiinta umana. Pentru ca ceea ce va activa nu va fi deloc kundalini , in momentul in care doar doresti activarea lui Kundalini l-ai si inchis forever.

Edited by Testosteron, 15 September 2017 - 09:14.


#53
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View PostTestosteron, on 15 septembrie 2017 - 09:04, said:

Si in al treilea rand a vrea sa-ti activezi aceasta energie Kundalini prin proprie vointa este cel mai stupid lucru pe care l-ar putea face o fiinta umana. Pentru ca ceea ce va activa nu va fi deloc kundalini , in momentul in care doar doresti activarea lui Kundalini l-ai si inchis forever.
Corect, dupa cum spuneam mie mi s-a intamplat automat, fara ca eu sa am acest obiectiv. Energia kundalini este cat se poate de reala, iar daca nu mi s-ar fi intamplat nu as fi crezut nici in ziua de azi.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTestosteron, on 14 septembrie 2017 - 19:30, said:


Kundalini mai este denumit in special in China Chi. Energia Chi sau Qi.

Dap, same shit another name.
Cu Qi m-am intersectat, nu spontan. L-am simtit destul de pregnant si atunci mi-am dat seama ca sunt manipulat, pentru ca intelectul nu primea nimic, erau doar senzatiile puternice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate